Mogliśmy poznać duże firmy, które na rynku odniosły już prawdziwy sukces jak również początkujących przedsiębiorców. Zacne grono wypełniali też przedstawiciele świata nauki - w tym wypadku kadra naukowa UR w Krakowie. Wszyscy uczestnicy panelu dyskusyjnego byli bardzo zdeterminowani by odpowiedzieć sobie na pytania: W jaki sposób można być w Małopolsce przedsiębiorczym? Czy czekanie na pomoc Unii Europejskiej to jedyne wyjście?

Niestety wokół przeważającej części społeczeństwa panuje przekonanie, że bez dopłat i wsparcia nie da się rozpocząć biznesu. Odkryć w sobie przedsiębiorczość, a skonfrontować ją z działającym rynkiem to dwie różne sprawy. Pierwszy krok uczynić jest o tyle łatwo, że nic nie ryzykujemy, jednak w przypadku drugiego są to często wieloletnie oszczędności i setki godzin ciężkiej pracy.

Dwie firmy mocno opowiedziały się po stronie zwyczajnej ludzkiej zaradności, którą się ma lub trzeba ją zdobyć by przetrwać. Był to jeden z właścicieli Archive Search - Robert Twardowski oraz lider desi9n.pl - Krzysztof Ścira. Obaj Panowie jasno dali do zrozumienia, że AIP dzięki któremu działają jest ratunkiem na to co przedsiębiorcom rzuca pod nogi rząd.

Przechodząc jednak do samej innowacji - zarówno Archive Search jak i desi9n.pl świadczą na swoich polach działania innowacyjne produkty i usługi. Dlaczego działają w ten sposób? Może dlatego, że gdyby działali inaczej to nie mieliby co robić... Znajdowanie nowych nisz jest dla każdej rozwijającej się firmy podstawą przetrwania na rynku.