Relacja z konferencji Code Europe 2024
Relacja z udziału desi9n.pl na kolejnej edycji konferencji Code Europe, która odbyła się w czerwcu 2024 roku. Podsumowanie 2 dni konferencji oczami developera i jednocześnie właściciela firmy IT.

Podsumowanie udziału desi9n.pl w konferencji
Była to 3/4* edycja CodeEurope, w której brałem udział. W pierwszych dwóch* byłem prelegentem, w kolejnych uczestnikiem. Tym razem towarzyszyli mi współpracujący ze mną: Bartek i Marcin – im nas więcej – tym weselej :)
Jeśli chodzi o organizację – top level. Dobrze ułożony czas prelekcji, wiele ścieżek tematycznych, przerwy po prelekcjach, otwarte na rozmowy firmy na stoiskach, no i oczywiście strefa Retro Gier zorganizowana przez fundację Return.
Jeśli chodzi o wartość merytoryczną prelekcji – tutaj poziom bardzo zróżnicowany – od tematów niemal oczywistych, poprzez przedstawianie konkretnych technologii, po skomplikowane zagadnienia architektoniczne – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Problemem natomiast był dobór zakresu prelekcji do czasu – dla większości był to slot 50min – niektóre wydłużały się do ponad godziny i z nimi ogólnie było w porządku – zawsze można wyjść wcześniej, tematy były ciekawe, uczestnicy zadawali pytania – jest ok. Nie mogę jednak zrozumieć prelegentów, którzy po 30 minutach kończyli swoje wystąpienia, a i tematy nie zachęcały do zadawania pytań – finalnie zostawało sporo czasu, w którym można było wybrać się na stoiska czy do strefy Chill. Jeśli dostajesz od organizatora i uczestników czas 50 minut do dyspozycji to proszę — zagospodaruj go :)
Bardzo ciekawym pomysłem są również warsztaty, które trwają więcej niż prelekcje i można wynieść z nich dużo praktycznej wiedzy. Tym razem brałem udział w warsztatach dotyczących masterowania wskaźników wydajności witryn i aplikacji webowych w testach Google i nie tylko. Niestety temat jest tak rozległy, że 90 minut z doświadczonym trenerem takim jak Maximiliano Firtman rozbudził apetyt na więcej, bo bez problemu można byłoby z tego tematu zrobić nawet całodniowy warsztat! :)
Stoiska – tutaj również dla każdego coś innego – od korporacji gdzie nastawiać się można było wyłącznie na rozmowę dotyczącą rekrutacji, poprzez średnie firmy gdzie można było porozmawiać o różnych tematach, po małe firmy czy instytucje gdzie rozmowy były chyba najciekawsze i trudno było oderwać się od stanowiska.
Prócz typowej strefy relaksu, klocków lego do wygrania na stoiskach czy kącików kawowych, na moje szczególne uznanie zasługuje stoisko z prawdziwym (nie digitalowym) Pin-Ballem oraz zręcznościową, cyfrową wersją "grania w łapki", a raczej "wyciskanie guziczków na czas" - mój najwyższy wynik 222 punkty i rekord ponad 340 punktów był już poza moim zasięgiem — w tym wieku niestety motoryka już nie ta :P
Czy było warto? Tak! Czy dużo nauczyłem się z "moich tematów"? Raczej nie, ale wymiana kontaktów biznesowych, poszerzanie horyzontów i oderwanie się od pisania kodu na 2 dni – zdecydowanie na plus! Czy jako desi9n.pl będziemy uczestniczyć w kolejnej edycji? Zdecydowanie tak!
*edycja w 2016 roku odbywała się w 2 miastach, gdzie miałem zaszczyt wystąpić w ICE Kraków oraz Stadionie Narodowym w Warszawie
Do zobaczenia za rok!
Krzysztof "Procek" Ścira
- #WCAG